W prawidłowo zagospodarowanym łowisku powinny funkcjonować różnego rodzaju urządzenia łowieckie, tak jest i na naszych obwodach 125 i 126. Urządzenia łowieckie, które znajdują się na terenie naszego Koła można podzielić na dwie grupy: urządzenia ułatwiające dokonanie prawidłowej selekcji osobniczej zwierzyny – ambony i zwyżki, oraz urządzenia do dokarmiania zwierzyny grubej – paśniki oraz lizawki. Ze względu na dużą sieć cieków i kanałów wodnych w naszych łowiskach budowanych jest wiele kładek.
Obwody podzielone są na rewiry, do każdego rewiru przydzielone są dwie-trzy osoby, które odpowiadają za zagospodarowanie danego terenu. Myśliwi co roku budują kilkanaście ambon, zwyżek i lizawek. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na różną aktywność kolegów, i tak jedne łowiska są bogate w urządzenia łowieckie, w innych ich po prostu brakuje…
Nowością a.d. 2012 będzie akcja budowy 20 przenośnych drabin/zwyżek, które posłużą w okresie letnim do obstawy pól, na których wyrządzane są szkody; a na jesieni i w zimie będziemy polowali z tych urządzeń metodą szwedzką w naszych bogatych w zwierzynę łowiskach.
Na terenie naszego Koła stoi kilkanaście paśników. Myśliwi w okresie zimowym dbają o to, żeby nie zabrakło pod paśnikami smakołyków dla mieszkańców lasu. Wokół paśników budowane są lizawki, które są zaopatrzone w sól oraz mikroelementy przez cały rok – tym samym zwierzyna ma ciągły dostęp do soli i składników mineralnych.
AMBONA
Nadziemne stanowisko myśliwskie dzięki któremu możemy schować się przed zwierzyną – ułatwia nam czaty i zasiadkę na zwierzynę. Z kilku metrów nad ziemią zdecdowanie ułatwia obserwowanie zwierza. Ze względu na oddawanie strzału pod kątem w dół gwarantuje większe bezpieczeństwo. Każdy z nas docenia ambonę przy kiepskich warunkach atmosferycznych. Burty ambony, jak i podpórki w środku, ułatwiają prawidłowe złożenie się do strzału. Oczywiście technik i pomysłów na budowanie urządzeń tyle ilu członków, jedni deski poziomo, inni pionowo; raz ambony wysokie na 7m, a raz ledwo nad głowę, no i przede wszystkim wielkość budy; jak to mówi łowczy Koła Jan Natkański „buda na wysokości ramion – ostatnia deska gdzie opieramy broń powinna mieć 1,1m szerokości”. I koledzy apel tego się – trzymajmy;). Większość z nas lubi polować z ambon, choć są i tacy, którzy ewidentnie lubują się w polowaniu z podchodu. Aktualnie na dwóch gospodarowanych przez nas obwodach jest 195 takich urządzeń. Projekty budowlane oraz ich konstrukcje dostępne są TUTAJ.
ZWYŻKA
Rodzaj urządzenia łowieckiego, które służy do zasiadki ok 3 metrów nad ziemią. Charakteryzuje się brakiem ścian i zadaszenia – tym samym oszczędzamy na materiale (żerdzie, słupy, deski). Ostatnimi czasy w naszym Kole dość popularne urządzenie. Zwyżka może być oparta o drzewo, lecz nie można przybijać żerdzi za pomocą gwoździ do gałęzi. Zwyżkę można postawić praktycznie w każdym miejscu w łowisku, można ją przenosić z miejsc na inne miejsce. Ułatwia obserwację jak i sam strzał do zwierzyny w wysokich uprawach rolnych. Ze zwględu na brak dachu – zaleca się polowanie na zwyżce przy bardzo dobrej pogodzie 😉 W naszych łowiskach stoją różne konstrukcje – budowniczy niekiedy mają bujną wyobraźnie, choć estetyka wykonania zdecydowanie idzie ku lepszemu. Projekty budowlane oraz ich konstrukcje dostępne są TUTAJ.
LIZAWKA
Urządzenie służące do pobierania soli przez zwierzynę. Z lizawek korzysta zwierzyna płowa, dziki, a nawet zające. Szczególnie duże zapotrzebowanie na sól jak i mikroelementy mają jelenie w okresie budowy poroża. Przyczyniają się one również do podniesienia zdrowotności zwierzyny, zwiększenia apetytu jak i polepszenia trawienia. Sól i mikroelementy wpływają również na lepszy rozwój fizyczny zwierzyny. Lizawki budujemy przy miejscach często uczęszczanych przez zwierzynę, najlepiej w terenie średnio mokrym. Jest kilka szkół i sposobów zbudowania tego urządzenia łowieckiego, choć najbardziej popularnym jest drewniany, okorowany słup ok. 2m wysokości z przybitą skrzynką do której wykłada się sól. Lizawka powinna służyć zwierzynie przez cały rok, należy kontrolować i dokładać sól w razie braku. Na dzień dzisiejszy mamy 212 lizawek w obwodach.
PAŚNIK
Urządzenie łowieckie do podawania zwierzynie karmy. Paśniki dla zwierzyny mamy rozmieszczone w różnych punktach łowiska, w pobliżu dziennej ostoi, w miejscu o dużym nasłonecznieniu, a nie w ciemnych gęstwinach. Istnieje wiele rodzajów paśników, choć w naszym terenie dominują tradycyjne drabiniaste paśniki i paśniki – magazyny. Przede wszystkim wielkość paśnika uzależniona jest od zwierzyny, która będzie go odwiedzała. W naszych łowiskach konstrukcje są dość duże. Paśniki umiejscowione mamy przy tzw. „ciągach” czyli w przejściach zwierzyny na drodze do miejsc ich ostoi. Usytuowanie paśnika często zależy od obserwacji gospodarza łowiska. Paśniki stoją z daleka od osad ludzkich. Oczywiście nie wolno w ich okolicy strzelać i hałasować. Swego czasu zbudowano kilka magazyno – paśników. Potężne konstrukcje modrzewiowe służą do dnia dzisiejszego. Od kilku lat zalecenia Lasów Państwowych mówią, żeby dążyć do likwidacji paśników – ma to zapewne związek z wyrządzanymi szkodami w uprawach leśnych w pobliżu paśników. W naszych lasach mamy 11 paśników, a ponadto uprawiamy 12,3 hektarów poletek uprawnych gdzie zwierzyna może się pożywiać przez cały rok.